Stara sadna drevesa in trte

Prehodili smo manj kot eno polovico Ekomuzeja in smo odkrili precej starih sadnih dreves in trt, ki so ekološko zelo pomembne tudi za ohranjanje biodiverzitete in za prikaz ter razumevanje nekdanje rabe tal.

Benedikt

• brajde jurke stare več kot 80 let, Cvetlična ulica 10,
  • samorodnica jurka na brajdah obseg debla 70 cm, premer 22 cm, stara okoli 150 let, Slatinska cesta 19
  • Merčnikov, Molehov in Donikov travniški sadovnjak

Drvanja

• sliva špingl obseg debla 185 cm, premer 59 cm, Drvanja 10
  • sliva obseg debla 214 cm, premer 68 cm, Spodnja Bačkova 47
  • vinograd šmarnice na kolih ob cesti, ki meji s Frolehom, Drvanja 11
  • vinograd šmarnice, Drvanja 6

Ločki Vrh

• domači kostanj 1 obseg debla 464 cm, premer 147,7 cm, sredi gozda ob kolovozu smer Osek
  • domači kostanj 2 obseg debla 374 cm, premer 119 cm, sredi gozda ob kolovozu smer Osek
  • divja češnja 1 obseg debla 230 cm, premer 73 cm, v gozdu južno od Ločki Vrh 21
  • divja češnja 2 obseg debla 176 cm, premer 56 cm, v gozdu južno od Ločki Vrh 21
  • hruška tepka 1 obseg debla 403 cm, premer 128 cm, Ločki Vrh 21
  • hruška tepka 2 obseg debla 177 cm, premer 56 cm, Ločki Vrh 21
  • hruška salzburgarca obseg debla 225 cm, premer 71 cm, Ločki Vrh 21
  • jablana obseg debla 200 cm, premer 64 cm, Ločki Vrh 24

S starimi kulturnimi rastlinami – sadnimi drevesi in trtami  je težava, ker še niti strokovne službe niso dojela smisla in pomena ohranjanja teh starih kulturnih dreves in trt. Stare rastline nimajo več ekonomske vrednosti, vendar so nepogrešljiv in zmeraj bolj redek element kulturne krajine. Domačinom, ki jih vsak dan gledajo, se ne zdijo nič posebnega, mnogokrat so jim nadloga. Težje kosijo travo in ose pikajo otroke, ker ni vredno pobirati drobnih sadežev. Brajde in vinograde samorodnic obdelujejo in še uporabljajo samo starejši gospodarji.

2 EkomuzejND 26 Stara sadna drevesa in trtebrajde jurke stare vec kot 80 let