Geomantika za vas - obiskovalce Ekomuzeja

Geomantika razlaga in ozavešča  odnose med ljudmi, naravo in Zemljo z novimi vsebinami in dimenzijami. Odnos med vami in naravo je intimen. Pomembna je vaša povezanost z  naravnim okoljem. Okolje dojemate vizualno in materialno. Čutite ga tudi podzavestno, duhovno in čustveno. Ti različni odnosi se začnejo že v stanovanju, na vrtu, naselju in pokrajini. Bolj ko spreminjate svoje okolje, več različnih odnosov gradite s svojim bivališčem. Odnosi so globlji, bolj napeti. Nikoli ne smete podcenjevati okolja. Vse to so večinoma vaši nezavedni odnosi in so del kulture.

Kje ste doma, tam veste za vsako podrobnost. Kaj je tik ob poti?  Kakšno je vreme, ki prihaja? Veste, kje bo cvetelo prvo drevo.  Realnost so vaše nevidne niti in zaznave. "Geomantika" poskuša te povezave voditi  zavestno in izkustveno. Geomantika  je praksa zavestne povezave vas in pokrajine v Ekomuzeju. Ekomuzej vam zagotavlja v pokrajini, da sami najdete posamezne poti in točke, ki se nahajajo v naravi. Začutiti jih želite s telesom, umom, dušo in čustvi.

Pohodništvo, čudenje naravnim lepotam in počivanje v naravi so najenostavnejše oblike izmenjave energije  s pokrajino. Že očarljiv občutek lepega razgleda prosto sprošča energetske tokove. Prav tako vas prevzame lepota in duhovno zadovoljstvo ob proučevanju človeške ustvarjalnosti od pradavnine do danes.

Občutite lahko dobre in urejene hiše, kjer živijo srčne družine. Razlikujete jih od zanemarjenih hiš, kjer se podirajo odnosi v družinah in vse ostalo. Tudi vi  boste pustili svojo sled v nekem obdobju. Tudi v naravi najdete močne kraje, lepe in skrivnostne in takšne, kjer želite dolgo ostati. Takšne lastnosti krajev in njihovih posebnosti išče  geomantika. To je zahodna oblika Feng Shui iz daljnega vzhoda, ki se ukvarja z življenjskimi polji na Zemlji. Vse vaše misli in dejanja pustijo mnoge sledove.

»Tako kot ima vsaka oseba, ima tudi vsaka pokrajina in vsak kraj svojo dušo, sposobnosti in značaj«. Tudi Ekomuzej lahko čutite in vedno ne vidite. Kraji, svetišča, spomeniki ali drevesa so tam od nekdaj, so zavestno ali nezavedno simbol odnosa vrednosti ali dogodkov iz preteklosti in sedanjosti.

Če Ekomuzej kot vrednost vzpodbudi srečanja, ustvarja vibracije. V Ekomuzeju se je potrebno spoštljivo vesti do narave in ljudi, ki tam živijo in z ljubeznijo delajo na svoji posesti in domu. Izraz geomantika pomeni tudi modrost zemlje. Narava je velika učiteljica, ki vam daje zakone in načela. Od začetka so ljudje prinesli pomembne izkušnje s posebnih krajev in so živeli v sozvočju z naravo. V naseljih ali lokalnih mestih so bili zelo premišljeno izbrani kraji za obredna dejanja in za spodbujanje določene dejavnosti. Z informacijami in tresljaji kraja  ljudje vibrirate. Kraji vplivajo tudi na vaše mišljenje, čutenje in dejanja.

Danes večina ljudi ve, da je zemlja omejena in njihove vire je treba uporabiti za več kot 7 milijard ljudi. To je privedlo do okoljskih, bioloških, proizvodnih ali razvojnih partnerstev. Geomantika še gre korak naprej: mater Zemljo upošteva kot živo bitje in partnerja človeštva. Razumevanje realnosti je veliko širše in globlje. Dogajanje ima številne kulturne posledice. Geomantika je zelo povezana z naravo kot subjektom in temeljem našega obstoja. Kaj bi vas moralo bolj skrbeti, kot vaše preživetje? Spoštovanje elementov in spodbujanje trajnostnega upravljanja tal, vode in prostorov. Vitalnost pokrajine Ekomuzeja je edinstvena.

Delo, govor, samozavest, samospoštovanje, hvala ljudi kaže na to, da je vse, kar je v naravi in kozmosu živo in sveto. Vse je povezano in sodeluje v velikem prostoru. Skupaj ste se znašli z zemljo in vsem, kar je na njej, kakor tudi s celotnim kozmosom imate skupni razvoj.

Poleg materialnih dobrin, fizikalnih lastnosti, obstajajo mentalne in duhovne kvalitete v vsaki pokrajini. Človek je že od nekdaj pokončni mediator in oblikovalec med nebom in zemljo med očetom in materjo.  Geomantika vam pomaga, da spet najdete dostop do vaše duše in duše pokrajine in ju s človeškim potencialom mentalno, duhovno in čustveno še naprej razvijate.

V prihodnje ne želite pozabiti, da sta duh in duša bistvena vidika vašega življenja. Zavzemati se morate, da bodo med človekom in zemljo obojestransko zdravi odnosi v okolju.

Idealno bi bilo, da bi tudi vi ljubeznivo gojili sodelovanje med zemljo, rastlinami, živalmi, ljudmi in vesoljem.  Tako bi okrepili moč vpliva organizma na duhovne ravni učinkovitosti čustvenih in duhovnih sil na razvoj materialnega sveta.

Uporabljena literatura: Erwin Frohmann, Christian Krotscheck, Geomantie im Steirischen Vulkanland, BVR Verlag, 2007.