NARAVA IN NARAVNA DEDIŠČINA EKOMUZEJ DOLINA POZITIVNIH ENERGIJ BENEDIKT Naravoslovni dnevi ČEBELICA NAM DAJE MED IN OPRAŠUJE RASTLINE

Ekskurzija  je primerna za  učence prve, druge in tretje triade. Čas trajanja je  4 ure. Primerni termini so pomlad, poletje in zgodnja jesen. Lokacija je na čebelarski kmetiji blizu Benedikta. Učenci morajo imeti udobna športna oblačila in obutev.

Potek dejavnosti: Sprejem skupine na parkirišču ob OŠ Benedikt in predstavitev programa z napotki za varno in do narave prijazno hojo. Odhod do čebelarja. Seznanitev z delom čebelarja, ogled čebelnjaka, spoznavanje kranjske čebele (razvoj, deli telesa). Malica (med, domač kruh, eko jabolko), na poti opazovanje in razgovor o naravi, pokrajini, Ekomuzeju (varstvo narave, kmetijske površine, elementi zemeljskega površja). Orientiranje po soncu zaznavanje narave s čutili (kaj vonjajo, slišijo, vidijo, čutijo s kožo…). Delo po skupinah z iskanjem drobnih živali, shranjevanje v opazovalne posodice ter določanje živali. Poslušanje pripovedi o medonosnih rastlinah.

Cilji:

• spoznavanje in primerjanje živih bitij ter okolja, v katerih živijo,
  • spoznavanje svoje prehranjevalne poti, uporabe čutil in načine premikanja, spoznanje, da se ljudje bolje počutijo, če so redno telesno aktivni,
  • spoznavajo, kako sami in drugi ljudje vplivajo na naravo, opišejo načine in skrb za ohranjanje urejenega okolja in razvijajo čut za varovanje in ohranjanje naravnega okolja,
  • spoznavanje osnovnih pojmov v zvezi s površjem zemlje,
  • spoznavanje neba in obzorja ter glavnih smeri neba,
  • razvijanje sposobnosti razvrščanja in urejanja podatkov,
  • izpolnjevanje preproste preglednice za vpisovanje podatkov.

Prispevek vključuje strokovno vodenje z animacijo, malico in učne materiale. Programe bomo konkretizirali in dogovorili s šolami.