Rimsko gomilno grobišče v Benediktu

Na položnem gozdnatem grebenu, severno od v nad pokopališčem v Benediktu ležijo najprej 3 večje gomile, nekaj višje je 5 manjših in na vrhu grebena še 8 gomil (skupaj 16 gomil).

Vse imajo na vrhu sledove nekdanjega kopanja. Gomile ležijo med drevjem, so delno zaraščene in obdane z gozdnato podrastjo. Imajo ohranjene premere od 5,2 do 13,2 metra in višine od 0,4 do 2 metra. Verjetno so bile gomile tudi na današnjem pokopališču, kjer je bila najdena kamnita pepelnica. Gomile, ki so del obsežnega kompleksa rimskodobnega gomilnega grobišča, katero se razprostira nad potokom Drvanja vse od benediškega pokopališča do Trstenika, predstavljajo pomemben sestavni del rimskodobne kulturne krajine. Na levi strani v smeri Trstenika proti koncu gozda so še tri velike gomile. In v dolini na desni pod Bernjakovo hišo še ena velika gomila. Vse na novo odkrite grobne gomile so še neraziskane.

25 Ekomuzej5 Rimsko gomilno grobisce v Benediktu. Prerez gomile